Img 5906

Jak dbać o piercing?

28 grudnia, 2022

Z dnia na dzień pisze do nas coraz więcej osób w sprawie piercingu, a to oznacza, że rośnie Wasza świadomość związana z przekłuciami – ogromnie cieszy nas ten fakt! Jeszcze kilka lat temu piercing był trochę w podziemiu, sporo osób próbowało przekłuwać się w warunkach domowych, a byli też tacy, którzy robili to dosłownie w piwnicy. Warunki zdecydowanie mało sterylne, a proces gojenia oraz kontroli nad wszystkim pozostawiał wiele do życzenia. Była też moda na kosmetyczki.. Dzisiaj na szczęście jest już sporo miejsc, w których możecie wykonać piercing w warunkach bezpiecznych i w sposób profesjonalny. Po całym zabiegu zostajecie objęci opieką piercera i macie możliwość konsultować z nim wszytko na bieżąco. Zuważyliśmy jednak, że wpisując w wyszukiwarce Google hasła „jak dbać o piercing”, czy „jak przygotować się do przekłucia”, mało jest niestety rzetelnych i sprawdzonych informacji. Poniżej znajdziecie trochę wiedzy w tym temacie.

Img 6592                   Img 6593                  Unnamed 5

Jak dbać o piercing?

Na świeże przekłucie zakładamy sterylny kolczyk z tytanu G23 lub bioplastu (są to materiały antyalergiczne). Pamiętaj, aby nie wymieniać kolczyka na własną rękę. Po 3 tygodniach od przekłucia przyjdź do nas na kontrolę, wtedy ustalimy kiedy możemy wymienić kolczyk na krótszy (pierwsza wymiana biżuterii jest bezpłatna, ponosisz ewentualne koszty nowego kolczyka). Skrócenie kolczyków po zejściu opuchlizny jest konieczne aby uniknąć komplikacji w procesie gojenia. Niewielka opuchlizna jest normalna po przekłuciu. Ze świeżej rany wydobywa się limfa (bezwonny, przezroczysto-żółtawy płyn, który zasycha). Może wystąpić delikatne krwawienie. Okres gojenia jest kwestią bardzo indywidualną. Do pełnego wygojenia Twojego przekłucia może minąć nawet od 6 do 12 miesięcy, wszystko zależy od rodzaju wykonanego piercingu.

Img 6594 Img 6590 Img 6596 Img 6595

Zawsze dokładnie myj ręce przed dotknięciem kolczyka!
Do pielęgnacji będzie Ci potrzebna woda morska (np. PURI NASIN, MARIMER BABY bądź zamiennik o tym samym składzie) lub srebro koloidalne (np. Argentum200, 50 ppm). 2 – 3 razy dziennie czyść kolczyk jałowym gazikiem nasączonym jednym z tych płynów. Nigdy nie psikaj preparatem bezpośrednio na kolczyk – możesz w ten sposób wprowadzić wszystkie bakterie oraz bród zgromadzony na kolczyku do niewygojonego kanału przekłucia. Na opuchliznę możesz stosować okłady z wystudzonego naparu z kory dębu/rumianku/szałwii (zaparzaj według zaleceń na opakowaniu, napar może stać w lodówce maksymalnie 24h). Jałowy gazik, nasączony tak przygotowanym naparem, przykładaj do przekłucia na około 10 minut 2-3 razy dziennie. Używaj tylko jeżeli nie masz na to alergii.

Codziennie sprawdzaj, czy kuleczki są dobrze dokręcone!
W przypadku piercingu w obrębie ust i jamy ustnej używaj bezalkoholowego płynu do płukania ust, łagodnej pasty do zębów i nowej szczoteczki. W okresie gojenia dodatkowo płucz jamę ustną wystudzonym naparem z szałwii lub rumianku. Możesz go również zamrozić (w woreczkach, nie w foremkach) i ssać tak przygotowane kostki lodu. Konieczna również będzie zmiana diety (unikaj słonych, ostrych, gorących i kruszących się potraw oraz produktów mlecznych) oraz rezygnacja z palenia, pocałunków i seksu oralnego.

Img 5949 Img 5932 Img 7936 Jpg Img 5911 Img 5906

W trakcie gojenia unikaj:

– niepotrzebnego dotykania nowej ozdoby,
– spania na świeżo przekłutym miejscu,
– nakładania kosmetyków w okolicy kolczyka,
– podrażnień mechanicznych (np.: przez odzież),
– podczas kąpieli uważaj aby nie odmoczyć przekłucia,
– nie korzystaj z basenów, saun, solariów itp. przez minimum 5 tygodni,
– przez kilka dni unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego,
– zrezygnuj z alkoholu i innych używek przez około dwa tygodnie,
– nie stosuj substancji rozrzedzających krew,
– nie wyciągaj i nie wymieniaj kolczyka samodzielnie, aż do całkowitego wygojenia,
– unikaj rad koleżanek i forów internetowych, korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł wiedzy,
Absolutnie nie możesz używać: spirytusu, wody utlenionej, tribioticu, octeniseptu, olejku z drzewa herbacianego,
papki z aspiryny ani niczego innego, o czym nie wspomniała osoba wykonująca przekłucie.

Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń piercera. Każde przekłucie otaczamy odpowiednią opieką, a w razie pytań jesteśmy do dyspozycji. Jeśli chcesz skontaktować się z nami to kliknij poniżej.

Napisz do nas!

Wróć do bloga

Polecane