Img 2545

Jak długo goi się tatuaż – etapy gojenia i pielęgnacji

06 marca, 2024

Zastanawiając się nad tatuażem, kluczowe są nie tylko jego projekt i wykonanie, ale również proces gojenia, który jest fundamentalny dla ostatecznego wyglądu i zdrowia skóry. Dziś skupimy się na pytaniu, które wielu z Was zadaje: „Jak długo goi się tatuaż?”. Zapewnimy podstawowe informacje oraz praktyczne porady, by ten czas był jak najbardziej efektywny i bezproblemowy. Rozwiewamy wątpliwości i oferujemy wsparcie na każdym etapie gojenia, aby Wasz nowy tatuaż mógł się pięknie prezentować i zdrowo goić.

Img 8057 Jpg Img 9756 Img 9924 Img 5692 Img 6004

Jak dbać o tatuaż?

Na ten temat, niespełna rok temu, napisaliśmy obszerny artykuł, który znajdziecie klikając tutaj. Ale spokojnie, poniżej ponownie pochylimy się nad tą kwestią, ponieważ jest ona niezwykle istotna i czasami potrafi budzić niemałe kontrowersje.
Proces gojenia tatuażu to bardzo ważny element. Nie można o nim zapomnieć i nie można go pominąć. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzę czerpać ze sprawdzonych źródeł. Jeśli chcesz, aby Twój tatuaż zagoił się prawidłowo oraz wszystko przebiegło bezpiecznie dla Twojego organizmu to stosuj się do zaleceń, które otrzymałaś/eś  od swojego tatuatora. W naszym studio stosujemy taką praktykę, że zaraz po skończonym tatuażu dostajecie szczegółową instrukcję dotyczącą prawidłowego gojenia. Omawiamy z Wami krok po kroku co powinniście, a czego kategorycznie nie możecie robić. Polecamy kosmetyki, które są bezpieczne i sprawdzone, informujemy o ewentualnych powikłaniach i zagrożeniach związanych z zaniedbanie. Jest to spora dawka wiedzy, która na pierwszy rzut oka może wydawać się ogromna. Dlatego każdorazowo, nawet jeśli nie jest to Wasza pierwsza wizyta u nas, otrzymujecie specjalną ulotkę ze zbiorem wiedzy oraz nasi managerowie przesyłają Wam całą tą wiedzę w jednym mailu, żebyście zawsze mogli do niej wrócić.

Kilka najważniejszych rzeczy, o których musicie pamiętać podczas gojenia tatuażu?

 • po pierwsze słuchaj tatuatora i czerp wiedzę tylko z legitnych, sprawdzonych źródeł,
 • za każdym razem myj ręce zanim dotkniesz świeżego tatuażu,
 • zadbaj o zmianę opatrunku (folii lub second skina) według zaleceń tatuatora,
 • stosuj tylko rekomendowane kosmetyki, przeznaczone do gojenia tatuażu np. krem NEBA,
 • nie pocieraj tatuażu szorstkim ręcznikiem, obchodź się z nim delikatnie, osuszaj świeżą dziarkę dotykając, nie przecierając,
 • smaruj tatuaż cieniutką warstwą kremu, żeby mógł się swobodnie wchłonąć,
 • jeśli masz możliwość, staraj się, aby tatuaż mógł oddychać i był odkryty,
 • zakładaj folię w przypadku kiedy wychodzisz z domu lub kładziesz się spać, używaj jej przez 2-3 dni, dłuższe noszenie folii sprawi, że tatuaż może się „zaparzyć”, po upływie tego czasu przemywaj i smaruj według zaleceń,
 • stosuj raczej szybkie prysznice niż dłuższe kąpiele, żeby nie odmoczyć świeżej dziarki,
 • zrób sobie 5 dni przerwy od alkoholu i używek,
 • odpuść siłownię, basen, czy saunę na najbliższe 2-3 tygodnie, nawet do miesiąca,
 • nie wystawiaj tatuażu na działanie promieni słonecznych, po wygojeniu stosuj krem z filtrem SPF 50.

Pamiętajcie, że tatuaż jest czymś co zostaje z Wami na całe życie, dlatego warto podejść do tematu gojenia bardzo poważnie. Nie zapominajcie o tym, że decydując się na tatuaż w naszym studio, zostajecie otoczeni opieką również po jego wykonaniu. Zawsze odpowiadamy na pytania i doradzamy podczas procesu gojenia. Nam również zależy, aby Wasza dziarka wyglądała ekstra, a Wasz organizm był bezpieczny. To bardzo istotne.

Jak długo goi się tatuaż?

Img 2103No to przechodzimy do sedna sprawy, czyli odpowiedzi na pytanie jak długo goi się tatuaż? Czas gojenia zależy od kilku czynników, takich jak wielkość tatuażu, indywidualne cechy skóry, technikę w jakiej został wykonany, umiejscowienie, czy rozmiar. To wszystko ma wpływ. Natomiast ogólnie przyjmuje się, że tatuaże goją się do miesiąca. Poniżej opisaliśmy z czym wiąże się cały proces.

Pierwsze dni po wykonanym tatuażu skóra może być delikatnie opuchnięta i zaczerwieniona. Może wystąpić również stan podgorączkowy. Nie przestraszcie się to normalny objaw, organizm po prostu się broni. Możesz zażyć ibuprofen lub paracetamol. Nie stosuj aspiryny, ani żadnych innych leków, które rozrzedzają krew.

Ważne jest, aby zadbać o świeży tatuaż i przestrzegać instrukcji gojenia, którą opisaliśmy powyżej. Powtórzymy się, ale to bardzo ważne. Korzystajcie z wiedzy tatuatora i stosujcie jego zaleceniami. Wybierajcie tylko rekomendowane kosmetyki.

Po upływie 3-5 dni z miejsca, w którym macie tatuaż, zacznie schodzić martwy naskórek. Zapewne będziecie odczuwać delikatne swędzenie, ale starajcie się nie drapać. Przypominamy, że musicie odstawić alkohol i używki na przynajmniej 5 dni. Sauna, basen, siłownia itp. na minimum 2 tygodnie. To istotne, żeby Wasz organizm był bezpieczny, a tatuaż prawidłowo się zagoił.

W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie do studia lub bezpośrednio do tatuatora. Jesteśmy od tego, żeby na wszystko odpowiedzieć i pomóc Wam przejść przez cały proces gojenia. Nie ma głupich pytań, Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

napisz do nas

 

 

Wróć do bloga

Polecane

27.07.2023

Kolczyk w pępku

Czy przekłucie w pępku to powiew lat 2000, kiedy Britney królowała na scenie? Otóż, zupełnie nie! Jest to ponadczasowy rodzaj piercingu, który mamy wrażenie, nigdy nie wyszedł z mody. Jest on oczywiście znacznie bardziej popularny u dziewczyn, natomiast w męskim...

Czytaj dalej