Dscf8078

Kolczyk w pępku

27 lipca, 2023

Czy przekłucie w pępku to powiew lat 2000, kiedy Britney królowała na scenie? Otóż, zupełnie nie! Jest to ponadczasowy rodzaj piercingu, który mamy wrażenie, nigdy nie wyszedł z mody. Jest on oczywiście znacznie bardziej popularny u dziewczyn, natomiast w męskim gronie rownież znajdzie swoich zwolenników. Wyróżniamy dwa główne rodzaje piercingu w pępku. Standard Navel, czyli pionowe przekłucie w górnej jego części oraz Reverse Navel – pionowe przekłucie w dolnej części pępka.

Dscf8102  Dscf8106 Dscf8104

Czy przekłucie w pępku jest dla każdego?

Ze względów anatomicznych, bo tylko takie bierzemy pod uwagę w tym wpisie, odpowiedź brzmi nie. Czasem zdarza się tak, że nasze ciało, w tym wypadku pępek, jest tak skonstruowany, że nie da się wykonać standardowego przekłucia. Wtedy zazwyczaj proponujemy druga opcję, czyli Reverse Navel, o którym pisaliśmy powyżej. Jeśli anatomia Waszego ciał utrudnia wykonanie rownież tego rodzaju przekłucia, jest jeszcze trzecia opcja. Mikrodermal nad pępkiem, który będzie w pewnym sensie imitował klasyczne przekłucie pępka. Ale spokojnie, to czy Wasze ciało nadaje się do wykonania Navel Piercing oceni doświadczony piercer.

Wykonanie przekłucia w miejscu z anatomicznymi przeciwskazaniami niesie za sobą wiele problemów. Jednym z nich to możliwa migracja kolczyka, przez która może powstać spora blizna, jest to odrzucenie kolczyka przez organizm.

Warto pamiętać, że po wykonaniu przekłucia, podczas procesu gojenia, jesteście zmuszeni odpuścić sobie saunę, korzystanie z basenów, czy innych akwenów wodnych. Nie przestrzeganie tych podstawowych zasad może doprowadzić do zakażenia. Najlepszą porą na kolczyk w pępku jest okres jesienno-zimowy. Wtedy przekłucie powinno wygoić się do lata i nie będziecie musieli ograniczać się w trakcie swojego urlopu, czy wypadu ze znajomymi za miasto. Sport, szczególnie, ten który zmusza nasz brzuch do wysiłku również nie jest wskazany podczas gojenia. Pamiętajcie o tym.

Img 20210707 141720 489 Img 20210724 122354 099 Img 20210803 142658 134

Jak znaleźć dobrego piercera, jak wygląda przekłucie pępka, oraz czy boli?

No to od początku. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek przekłucie, nie tylko to w pępku, upewnij się, że będziesz wykonywać je u doświadczonego piercera/piercerki. Jak to sprawdzić? Poszukaj studia, w którym pracuje oraz opinii na temat miejsca i jego samego. Jeśli ktoś ma niepochlebne komentarze oznacza to, że nie warto oddawać się w jego ręce. Jak znajdziesz już odpowiednią osobę to po prostu napisz do niej na Instagramie, Fejsie lub maila i umów się na termin.

Po przyjściu na wizytę, piercer przeprowadzi z Tobą krótki wywiad na temat Twojego stanu zdrowia oraz tego co chcesz wykonać. Zapyta, czy omdlewasz na widok igieł itp. Wszelkie pytania są po to, aby Twój zabieg przebiegł komfortowo i bez stresu. Po wypełnieniu odpowiedniej ankiety oraz zebraniu najważniejszych informacji zostaniesz zaproszona/ny do pokoju zabiegowego.

Do samego przekłucia potrzebny będzie sterylny sprzęt, jałowe rękawice, kleszcze oraz jednorazowa igła. Przekłucie pępka jest wykonywane na leżąco, najpierw trzeba dokonać dezynfekcji miejsca przekłucia, później dokładnie je zaznaczyć. Na świeże przekłucie piercer zakłada kolczyk tytanowy lub z bioplasu w kształcie banana. Kolczyk powinien mieć rownież odpowiednią długość. Na koniec omówiona zostaje kwestia gojenia i pielęgnacji, poruszana jest tematyka tego co robić, a czego kategorycznie nie.

Czy piercing pępka boli? Jest to oczywiście indywidualna kwestia. Natomiast nie jest to najbardziej bolące miejsce, jeśli chodzi o przekłucie. Najczęściej ból jest porównywany do ukucia, uszczypnięcia lub do delikatnego szarpnięcia. Pamiętajcie, że im bardziej doświadczony piercer, tym przekłucie będzie mniej bolesne.

Img 20221022 183207 924 Img 20221128 204702 574 Img 20221222 205525 981

Proces gojenia i pielęgnacja

Proces gojenie przy przekłuciu pępka trwa zwyczaj około 6 miesięcy, ale zdarza się, że nawet do 10. Wszystko zależy od naszego organizmu, pielęgnacji oraz diety. Im zdrowiej się odżywiamy i lepiej dbamy o miejsce przekłucia tym szybciej zachodzi proces gojenia. Na pewno wszelkie używki, alkohol, narkotyki, kofeina, czy nikotyna nie pomagają. Odpadają również ubrania z wysokim stanem, przez których kontakt możecie uszkodzić swój nowy nabytek. Stres to rownież czynnik, który spowalnia gojenie. Warto stosować suplementację i uzupełniać niedobór witamin i minerałów, to na pewno działa na plus.

Niezwykle ważne jest proces pielęgnacji oraz stosowanie się do instrukcji otrzymanych od piercera. Wyklucz sauny, baseny, siłownie i innych miejsca, które narażają nas na kontakt z bakteriami. Zaraz po wykonaniu przekłucia, przez najbliższych kilka dni może towarzyszyć opuchlizna. Nie przejmuj się nią, to normalny objaw. Jednak kiedy będzie ona utrzymywała się dłużej niż przez 3-4 dni to niezwłocznie udaj się do miejsca, w którym wykonywałaś/-eś przekłucie.

Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacji:

  • nie rób nic na własną rękę, jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, pamiętaj, że piercer jest zobowiązany do opieki nad Twoim przekłuciem podczas całego procesu gojenia,
  • stosuj się do wskazówek oraz instrukcji, które przedstawił Ci piercer,
  • unikaj podrażnień, staraj się nosić luźne ubrania,
  • „nie baw się” kolczykiem
  • na kilka miesięcy zrezygnuj z kąpieli w basenie, morzu, jeziorze, unikaj sauny i siłowni,
  • nie wyjmuj samodzielnie kolczyka, aż do pełnego wygojenia

Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem przekłucia w naszym studio lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące piercingu to śmiało napisz do nas!

napisz do nas!

 

Wróć do bloga

Polecane