Zrzut Ekranu 2024 03 19 O 15.38.31

Tatuaż w ciąży – czy można zrobić sobie tatuaż podczas ciąży

19 marca, 2024

Zrzut Ekranu 2024 03 19 O 15.40.40Wszyscy wiemy jak bardzo popularny stał się tatuaż. Już nikogo nie dziwi, że lekarze, prawnicy, czy nauczyciele mają dziarki na swoim ciele. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale teraz to juz codzienność. Tatuują się już absolutnie wszyscy, od studentów, przez osoby w średnim wieku, po emerytów. Najstarsza klientka naszego studia miała 79 lat – pozdrawiamy Panią Ewę. Chcielibyśmy mieć tyle wigoru i charyzmy ile Ona, świetny człowiek. W związku z rosnącą popularnością ozdabiania ciała tuszem, często pojawia się pytanie, czy można zrobić sobie tatuaż będąc w ciąży? Przeczytajcie do końca ten artykuł, bo na pewno odpowiemy w nim na to pytanie. 

Czy można wykonywać tatuaż podczas ciąży – jakie są przeciwskazania?

Jest tylko jedna słuszna odpowiedź na to pytanie – nie! Tatuaż to poważny zabieg, który bezpośrednio ingeruje w organizm człowieka. Podczas tatuowania dochodzi do przerwania tkanki skórnej. Igła przenika przez naskórek, aż do skóry właściwej, tak zwanej dermy, aby dostarczyć barwnik. W związku z tym procesem, człowiek jest narażony na wiele czynników, które mogą nie wpłynąć pozytywnie na matkę oraz dziecko.

Ryzyko infekcji 

Wiadomo, że w każdym renomowanym studio tatuażu panują sterylne warunki, wszyscy przestrzegają zasad BHP, a tatuatorzy posiadają odpowiednią wiedzę. Ale nie możemy jednak nie wspomnieć o ryzyku zapalenia wątroby typu B lub C, czy HIV. Kobiety w ciąży mają osłabioną odporność i ich organizm jest bardziej podatny na niepożądane działanie wirusów i bakterii. Dlatego przy wyborze studia tatuażu należy pamiętać, żeby wybierać te sprawdzone, które mają nieposzlakowaną opinię. Pamiętajcie o tym niezależnie, czy jesteście w ciąży, czy nie.

Wpływ tuszy na organizm

Tusze, których używamy w studia są za każdym razem kupowane z legitnego źródła. Posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, zanim zostaną wypuszczone na tzw. rynek, przychodzą szereg badań. Nikt jednak nie testuje ich pod kątem wpływu na dziecko, które przebywa w brzuchu matki. Są również osoby, których barwniki występujące w tuszach uczulają. Zdarza się tak, że osoba tatuowana nie wie o takim uczuleniu, ponieważ nigdy wcześniej się ono nie objawiło. Przez uczulenim takim barwnikiem może dojść do zapalenia i negatywnie wpłynąć na oba organizmy.

Osłabienie organizmu podczas tatuowania

Organizm kobiety w trakcie ciąży  jest osłabiony i bardziej podatny na choroby i zakażenia. Wykonanie tatuażu również osłabia organizm. Może spowodować gorączkę i ogólny spadek energii. Zwiększa to ryzyko powikłań.

Ból i stres podczas tatuowania

Tatuaż to dość bolesny zabieg. Oczywiście wszystko zależy od miejsca i osoby, u której ten tatuaż jest robiony. Nie zmienia to faktu, że cały zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Może to wywołać stres, a co za tym idzie negatywny wpływ na ciążę. Niektórzy nie są świadomi, że widok igły może ich przerazić. Czasami zdarza się, że podczas tatuażu dochodzi do omdlenia, co nie będzie pozytywnie wpływało na stan zdrowia zarówno matki jak i dziecka.

Co mówią lekarze?

Zrzut Ekranu 2024 03 19 O 15.42.06Zdarza się tak czasami, że osoba będąca w ciąży pisze do naszego studia i chce wykonać sobie tatuaż. Zawsze kategorycznie odmawiamy i prosimy, aby umówiła się po urodzeniu i zakończeniu karmienia. Są jednak osoby mocno uparte, które bardzo naciskają, żeby jednak ten tatuaż wykonać w trakcie ciąży. My oczywiście zostajemy przy swoim, ponieważ Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Ale, żeby potencjalna klientka nie poczuła się urażona, każdorazowo w takiej sytuacji odsyłamy do lekarza prowadzącego, celem zaczerpnięcia opinii. Nigdy nie zdarzyło się tak, żeby ktoś do nas wrócił z informacją od lekarza, który powiedziałby, żeby podjąć ryzyko i jednak zrobić taki tatuaż. Żaden lekarz nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne powikłania i nie pozwoli swojej pacjentce na wykonanie dziarki w trakcie ciąży.

W takim razie kiedy zrobić tatuaż?

Wstrzymajcie się z wykonaniem tatuażu do rozwiązania ciąży i zakończeniu karmienia piersią. Pozwólcie, żeby Wasz organizm w pełni się zregenerował, a Wasz maluch przeszedł już na butelkę. Nie będziecie musieli przeżywać dodatkowych stresów związanych z ewentualnymi zagrożeniami. Uwierzcie nam, tatuaż nie ucieknie i jeszcze zdążycie zrobić sobie niejedną dziarkę. W razie jakichkolwiek pytań zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

napisz do nas

Wróć do bloga

Polecane

27.07.2023

Kolczyk w pępku

Czy przekłucie w pępku to powiew lat 2000, kiedy Britney królowała na scenie? Otóż, zupełnie nie! Jest to ponadczasowy rodzaj piercingu, który mamy wrażenie, nigdy nie wyszedł z mody. Jest on oczywiście znacznie bardziej popularny u dziewczyn, natomiast w męskim...

Czytaj dalej